تبلیغات
دنیای الکترونیک - بلوتوث
بلوتوث

پیشفرض بلوتوث

خاستگاه نام و تاریخچه بلوتوثبلوتوث از نام پادشاه دانمارکی (Harold Bluetooth Blatant) در قرن ۱۰ برگرفته شده او کسی بود که دیپلماسی را از جنگ به سمت گفتگو سوق داد مخترعان فناوری بلوتوث فکر می‌کردند این نام مناسب برای فناوری آنهاست که به وسایل مختلف اجازه می‌دهد نوعی گفتگو با هم داشته باشند.
استاندارد بلوتوث اولین بار توسط Ericsson توسعه و گسترش یافت و بعدها به‌وسیله گروه SIG که در ۲۰ می‌۱۹۹۹ تأسیس شد و اعضای آن شرکتهایی چون:Sony Ericsson, IBM,Intel,Toshiba,Nokia بودند که بعدها شرکتهای کامپیوتری دیگری هم به آنها پیوستند. بلوتوث تحت استاندارد IEEE ۸۰۲٫۱۵٫۱ شناخته می‌شود

ali.xcalibor در سال ۱۹۹۸ شرکت ال.ام. اریکسون علاقه مند شد تا گوشی تلفنهای همراه تولیدی او بتوانند بصورت بی سیم به ابزارهای دیگر (مثل کامپیوترهای جیبی) وصل شوند. اریکسون و چهار شرکت دیگر (آی بی ام، اینتل، نوکیا و توشیبا) یک کنسرسیوم (SIG) تشکیل دادند تا استانداردی بی سیم برای اتصال ابزارهای مخابراتی/رایانه‌ای و ابزارهای جانبی آنها طراحی کنند که بردی کوتاه، مصرف توان پایین و قیمتی ارزان داشته باشد. نام این پروژه، بلوتوث انتخاب شد که برگرفته از نام «هرالد بلاتاند دوم» (مشهور به Bluetooth)، یکی از پادشاهان وایکنیگ اسن. (۹۸۱-۹۴۰) که دانمارک و نروژ را با هم متحد کرد (البته با زور و بدون کابل!).

کاربردها و مصارف بلوتوث

۱- ایجاد یک شبکه بیسیم برای کامپیوترهای رومیزی با یک پهنای باند کوچک

۲- استفاده در تجهیزاتی مثل printer ,mic,keyboard

۳- بلوتوث فروش زیادی در تلفنهای سلولی داشته‌است که آنها را قادر ساخته که به کامپیوترها وPDAs و handsfree‌ها وبسیاری دیگر از دستگاهها متصل شوند و به این ترتیب یک شبکه بیسیم LAN را ایجاد می‌کنند

۴- انتقال فایلها (مثل عکس و mp۳ و غیره) بین گوشی‌های موبایل و PDAs و کامپیوترها از طریق OBEX

۵- handset بلوتوث برای گوشی موبایل و smart phone‌ها

۶- دستگاههای اندازه گیری و Test

۷- ابزارهای پزشکی

۸- گیرندهای GPS

۹- اتومبیل و استفاده به‌عنوان handsfree تلفن در آن

۱۰- کنترل از راه دور تلویزیون بجای اینفرارد

۱۱- وسایل کمک شنوایی

۱۲- playstation ۳ و Nintendo Revolution از بلوتوث برای جوستیک خود استفاده خواهند کرد و...

مشخصات فنی
Bluetooth یک سیتم رادیویی برای مصارفی با توان پایین در یک برد کوتاه (۱۰ سانتی متر ۱۰ متر و ۱۰۰ متر)که معمولاً در یک ریزتراشه ارزان پیاده سازی می‌گردد.

بلوتوث به دستگاههای دیجیتال اجازه می‌دهد که با یکدیگر ارتباط داشته و اطلاعات را با نرخ مناسبی منتقل کنند به شرطی که در برد رادیویی هم قرار گرفته باشند. برد رادیویی این فناوری از مرتبه ابعاد یک اتاق بوده و در رده‌های پرتوان حداکثر به ۱۰۰ متر می‌رسد، این برد به کلاس (رده) توان محصول pستگی دارد.

سه رده توان برای محصولات این فناوری وجود دارد :

رده ۱: متر ۱۰۰ ۱۰۰mW ~۲۰dBm

رده ۲: متر ۱۰ ۲٫۵mW ~۴dBm

رده ۳: متر ۱ ۱mW ~۰dBm


یک دستگاه بلوتوث که نقش یک master را ایفا می‌کند می‌تواند با ۷ دستگاه که نقش slave را بازی می‌کنند ارتباط برقرار کند این شبکه که یک گروه ۸ تایی را تشکیل می‌دهد piconet(خوشه بلوتوث) نامیده می‌شود.